0
x
Багато покупців хочуть купити килим ручної роботи, вважаючи його більш якісним і довговічним. Однак машинні килимові покриття не поступаються за якістю виготовленим вручну та мають більш доступну ціну. При цьому, звичайно, важливо знати характеристики і відмінності килимів машинної і ручної роботи.

Техніки виготовлення килимів ручної роботи

Ткані ручні килими відносяться до безворсових покриттів. Для їх виробництва використовується спеціальна рама, на яку натягується нитка основи і після цього різними методами протягуються кольорові нитки утка. При такому методі ткацтва малюнок видно з лицьового і виворітного боку.

Тафтингові (набивні) килими виготовляються з використанням спеціального пневматичного пістолета, в який заправляється нитка. При пострілі нитки забиваються в натягнуту на раму основу килима. Зі зворотного боку ворсинки фіксуються латексом, до вивороту прикріплюється основа, а ворс із зовнішнього боку підстригається для рівномірності.

Вузлові килими виготовляються найбільш трудомістким способом, але при цьому вони найкрасивіші і міцні. У цій ручній техніці на нитках основи кольоровою ниткою вив'язується візерунок, а кожна ворсова нитка зав'язується вузлом на двох вертикальних нитках основи. Існує кілька типів вузликів: перський (асиметричний), турецький (симетричний), джофті (різновид турецького і перського), тибетський. Вузлові ручні килими мають високий ворс, в якому не видно вузликів.

Машинні технології виготовлення килимів

Існує два способи виробництва машинних килимів - тканий і нетканий. Остання технологія виготовлення найпоширеніша і має кілька підвидів:

  • Машинний тафтинг. При такій машинній техніці через неткану основу килима за допомогою безлічі голок простягається пряжа, а спеціальні гачки утворюють зі зворотного боку петлю потрібної висоти. Тафтингові килими можуть мати нерозрізний або розрізний ворс різної щільності і висоти.

  • Голкопробивний спосіб. У даній технології в верстатах використовуються голки без вушка з зазублинами. Голка пробиває одночасно два шари килима: підкладку і декоративний. Одночасно з цим вона переплітає нитки. Зі зворотного боку ворс фіксується полімерною речовиною, з зовнішньої сторони підстригається.

  • В'язання. На спеціальних в’язальних машинах виготовляють в'язані килими, що імітують гобелени. В'язані машинні килими зазвичай вішають на стіни.

  • Плетіння. Таким методом виготовляють циновки, які виробляються рулоном, і після полотно розрізається на відрізки потрібного розміру.

  • Флокування. На основу килима наноситься клейовий склад. Розрізані на відрізки до 3 мм волокна через дозатор завантажують в спеціальну в флокувальну камеру, де під впливом статичної електрики вони рухаються в заданому напрямку і прилипають до клею. Потім покриття піддається впливу високих температур для закріплення ворсу, після чого охолоджується. Зворотний бік виробу покривається смолами, і на нього наносять гумове покриття. Флоковані килими відрізняються зносостійкістю і легко миються.

  • Ткані машинні килими (килими, паласи, циновки) є безворсовими. Як і ручні ткані килими, вони виготовляються методом переплетення двох ниток: поздовжніх ниток основи і поперечних уточних. Через відсутність вузликів такі покриття є двосторонніми.

Як відрізнити ручний килим від машинного

Основна відмінність килимів, виготовлених вручну, від килимових виробів машинного виробництва - можлива наявність похибок. При уважному розгляді ручного килима можна виявити відсутність ідеальної симетричності візерунків, не однакові вузлики, нерівні ряди вузликів або ниток. Краще все це видно при вивченні виворітного боку покриття.

Друга відмінність - нерівномірність забарвлення. Оскільки нитки для виготовлення ручних килимів фарбуються невеликими партіями, іноді виходять різні відтінки одного кольору. У готовому виробі це не дуже помітно, і не відбивається на загальному зовнішньому вигляді килима. Машинні килими відрізняються симетрією візерунка і рівномірністю кольору.

Ще одна відмінність - бахрома. У ручних виробах вона є продовженням килимового полотна, в фабричних - пришивається окремо. В килимах без бахроми потрібно дивитися на тип окантовки - тільки в машинних килимах застосовується оверлок, в ручних бахрома підшивається вручну, що видно за типом шва.

Килими машинної роботи можуть бути виконані з натуральних, синтетичних або змішаних ниток. Для виробництва килимків вручну майстри використовують тільки натуральні матеріали. Більшість покупців вважають, що натуральні волокна завжди краще синтетичних. Але багато сучасних синтетичних килимів за тактильними відчуттями і зовнішнім виглядом схожі з натуральними, але відрізняються від них кращою зносостійкістю, простотою в обслуговуванні і більш доступною ціною. Тому не варто віддавати однозначну перевагу ручним килимам.

Задавайте питання в Instagram Задавайте питання в Viber